Oaza młodzieżowa
O Ruchu
Kim jesteśmy?
Informacje
Wolni i wyzwalający 2019/2020
Świadectwa
Kalendarz
Historia DK AG
Wspólnoty
Oaza młodzieżowa
Domowy Kościół
Diakonie
Jedności
Ewangelizacji
Oaz Rekolekcyjnych
Słowa
Wyzwolenia
Życia
Rekolekcje
Multimedia
Piosenka roku
Wywiady
Rejony
Rejon I (Gniezno, Trzemeszno, Witkowo, Żnin)
Rejon II (Chodzież, Damasławek, Rogoźno, Wągrowiec)
Rejon III (Inowrocław, Złotniki Kujawskie)
Rejon IV (Golina, Miłosław, Słupca, Września)
Kontakt
Odpowiedzialni
Lista dyskusyjna DK
Facebook
Instagram
Domowy Kościół
Rodzina jest to wspólnota życia i miłości, którą tworzą małżonkowie i ich dzieci. Miano „wspólnoty życia i miłości” stosuje się już do małżeństwa naturalnego, ponieważ jako takie ma ono wartość sakralną, związaną ze świętością stworzenia, jednak rodzina chrześcijańska pochodzi ze związku osób ochrzczonych i powołanych do małżeństwa, podniesionego przez Chrystusa do godności sakramentu.
Domowy Kościół – gałąź rodzinna Ruchu Światło-Życie – pomaga małżonkom sakramentalnym czerpać z łaski i mocy sakramentu małżeństwa, uczy ich żyć tym sakramentem i celebrować go przez całe życie. Łączy on w sobie charyzmaty Ruchu Światło-Życie i międzynarodowego ruchu małżeństw katolickich Equipes Notre-Dame, od którego przejął ideał duchowości małżeńskiej, czyli dążenia ku Bogu w jedności ze współmałżonkiem.
Duchowość małżeńska proponowana w ramach Domowego Kościoła jest realizowana poprzez przyjęcie elementów formacyjnych nazywanych zobowiązaniami – darami. Są to codzienna modlitwa osobista połączona z lekturą Pisma Świętego, regularne spotkanie ze słowem Bożym, codzienna modlitwa małżeńska jako wspólne stawanie przed Panem, codzienna modlitwa rodziny, jako wspólnoty zanurzonej w Bogu, comiesięczny dialog małżeński i wynikająca z niego reguła życia (systematyczna praca nad sobą), uczestnictwo w comiesięcznych spotkaniach formacyjnych kręgu (grupa 4-7 małżeństw), uczestnictwo przynajmniej raz w roku w rekolekcjach formacyjnych. Nie są one celem samym w sobie, ale środkiem do celu. Ich realizowanie odbywa się w małżeństwie poprzez codzienny wspólny wysiłek małżonków, podejmujących i realizujących poszczególne zobowiązania oraz poprzez wzajemną pomoc małżeństw w kręgu w dążeniu do Chrystusa.
Elementy formacyjne – zobowiązania mają za zadanie uczyć małżonków spełniania w swojej rodzinie funkcji kapłańskiej, nauczycielskiej i królewskiej, o których mówią dokumenty Kościoła.
Małe dzieci wychowywane w klimacie świadomej wspólnoty chrześcijańskiej w sposób naturalny wzrastają w wierze, ucząc się Boga przez wspólną modlitwę rodzinną, potem lekturę Słowa Bożego, kręgi biblijne w rodzinie, modlitwę Liturgią Godzin. Małżonkowie zaś mają większą szansę na budowanie miłości zdrowej, wolnej od głębokich zranień, wspierającej współmałżonka w jego dojrzewaniu na płaszczyźnie ludzkiej i duchowej.
strefa animatora
KONTAKT
kontakt
Ruch Światło-Życie
Archidiecezji Gnieźnieńskiej